Wpływ światła dziennego na zdrowie i samopoczucie.

Pamiętasz jak byłeś dzieckiem i jedną z Twoich ulubionych rzeczy było spędzanie czasu świeżym powietrzu ? Jak każda czynność, którą wykonywałeś zawsze przynosiła więcej radości kiedy była wykonywana przy naturalnym świetle, a najlepiej przy święcącym słoneczku ?

Będąc już dorosłym bardzo często towarzyszy nam to samo uczucie. Nikt nie lubi pracy w szarym, ciemnym lub całkowicie pozbawionym naturalnego oświetlenia biurze.

Jednak czy naturalne światło może faktycznie sprawić, że będziemy zdrowsi ? Oczywiście, że tak !

increase serotonin

Sztuczne światło ? Nie, dziękuję. Jeśli miałbyś wybrać pomiędzy pracą w pomieszczeniu oświetlonym naturalnym światłem, a pracę przy tradycyjnej świetlówce, co byś wybrał? Większość z nas wybierze pierwsze rozwiązanie. Sztuczne światło nigdy nawet nie zbliży się do jakości naturalnego światła i jego pozytywnego wpływu na człowieka.

Naukowcy z Lighting Research Center (LRC), w Troy, N.Y. dowiedli, że środowisko pracy oświetlone naturalnym światłem zwiększa produktywność i komfort pracowników, dostarczając umysłowych i wizualnych bodźców niezbędnych do regulacji ludzkiego rytmu dobowego i produkcji serotoniny.

Serotonina, czasami nazywana hormonem szczęścia dodaje nam energii, sprawia, że czujemy radośni i wypoczęci. Pomaga walczyć ze stresem, zmniejszać uczucie niepokoju czy depresji.  Poprawa zdrowia i samopoczucia jest zauważana nie tylko u dorosłych osób pracujących, ale także wśród uczących się dzieci.

eyestrain headache drowsinessZwiększając światło dzienne zmniejszasz ból.

Naturalne światło jest najlepszym lekarstwem w biurze. W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez Cornell University, profesor Dr. Alan Hedge dowiódł, że pracownicy wykonujący swoją codzienną pracę w biurze oświetlonym naturalnym światłem zgłaszali mniejsze o 51% zmęczenie oczu, spadek o 63% występowania bólu głowy oraz zmniejszenie senności o 56% !

Profesor Hedge doszedł do wniosku, że “Jeśli firmy naprawdę chcą żeby ich pracownicy pracowali efektywniej i byli zdrowsi to jedną z najbardziej oczywistych i priorytetowych kwestii jest zapewnienie naturalnego światła w miejscu pracy”.

Dostęp do światła słonecznego pomaga również w procesie regeneracji pacjentów. W badaniu Uniwersytetu w Pittsburghu , pacjenci mający dostęp do oświetlenia słonecznego zmniejszali o 20% przyjmowanie środków przeciwbólowych.

Artykuł zamieszczony w Science Daily zawiera badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Cornell, które pokazuje, że pielęgniarki (pracujące przy bardzo wymagających i dokładnych czynnościach) na stanowiskach pracy ze światłem dziennym poprawiły swoją czujność i koncentrację.

Składnik szczęśliwego i zdrowego miejsca pracy. 
Jak możemy dostarczyć naturalne światło do pomieszczeń aby poprawić nasz nastrój, zwiększyć produktywność i sprawić, że stanowisko będzie po prostu zdrowym miejscem pracy?

Solatube Commercial Daylighting

Świetliki tubowe są w stanie dostarczać naturalne światło do pomieszczeń i budynków w których inne rozwiązania nie byłyby w stanie zapewnić naturalnego oświetlenia.

Rozwiązanie to, przechwytuje naturalne światło za pomocą kopuły na dachu budynku i przekierowuje do wewnątrz.

Następnie światło dostarczane jest do pomieszczenia (lub powierzchni do oświetlenia) za pomocą refleksyjnych tub, dostarczając żywe i naturalne oświetlenie.

Świetliki tubowe są najprostszą i najbardziej efektywną metodą na oświetlanie miejsc pracy naturalnym światłem przy jednoczesnej minimalizacji nagrzewania pomieszczeń.

Pomysłodawcą i wiodącym innowatorem świetlików tubowych jest Solatube. Systemy światła Solatube dostarczają naturalne światło do miejsc pracy pomagając pracownikom czuć się lepiej, być szczęśliwym i bardziej produktywnym przez cały dzień. Rozwiązania Solatube poprawiają środowisko otoczenia i wspierają dobre samopoczucie w pracy.

Solatube Commercial Spaces

Jeśli chciałbym dowiedzieć się więcej na temat oświetlenia swojego stanowiska pracy naturalnym światłem  skontaktuj się ze swoim lokalnym dystrybutorem Solatube lub odwiedź stronę internetową Solatube.com

R.P.Leslie, Lighting Research Center, Rensselaer Polytechnic Institute, 12180 Troy, NY, USA

* Alan Hedge, Department of Design and Environmental Analysis, Cornell University, Ithaca NY 14853, USA 

* Ashley Katz, US Green Building Council, Washington D.C.