Czy potrzebny jest serwis i konserwacja świetlików rurowych Solatube?

Świetliki rurowe Solatube mają zadanie doprowadzać światło dzienne wszędzie tam, gdzie ani okna, ani świetliki tradycyjne nie są w stanie spełnić tego zadania. W wielu przypadkach świetliki rurowe sprawdzą się również znacznie lepiej i będą miały lepszą efektywność w pomieszczeniach i powierzchniach gdzie pierwotnie planowane były albo okna, albo świetliki tradycyjne. Świetliki rurowe tak samo, jak inne wspomniane źródła światła dziennego są instalowane na długie lata.

Czy po zainstalowaniu świetlików rurowych musimy o nie dbać w jakiś szczególny sposób lub je konserwować?

Czy instalacja świetlików rurowych Solatube wymaga kosztów przy eksploatacji ?

Czy rzeczywiście po montażu są to już rozwiązania bezobsługowe?

Po krótkim przypomnieniu funkcji świetlików rurowych Solatube wróćmy raz jeszcze do ich budowy, abyśmy mogli rozłożyć na czynniki pierwsze każdy elementy świetlika rurowego Solatube pod kątem czyszczenia i konserwacji.

Kopuła świetlika rurowego

Kopuła świetlika rurowego to element instalowany na dachu budynku. Ma ona zadanie skupianie światła dziennego i przekierowywanie go do wewnątrz budynku. Kopuła świetlika rurowego (wraz z podstawą dachową, na której jest osadzona i montowana na dachu) to jedyny zewnętrzny element świetlika, a zatem jedyny element, który jest poddany warunkom atmosferycznym.

Czyszczenie kopuły świetlika rurowego

Czy kopuła świetlika rurowego wymaga czyszczenia? To najczęściej zadawane pytanie przez naszych klientów. Jest ono zrozumiałe, ponieważ kopuła znajduje się na dachu budynku gdzie mogą się na niej osadzać różne pyły, które mogłyby powodować mniejszą efektywność. Ale kopuła świetlika rurowego Solatube została tak zaprojektowana, że nie wymaga mycia. Ze względu na specjalnie zaprojektowany kształt jest to element samoczyszczący się tzn. że wszelkie ewentualne zabrudzenia są po prostu zmywane z kopuły w czasie opadów deszczu.

Kopuła świetlika rurowego w zimie

W okresie zimowym na kopułach świetlików rurowych Solatube nie ma możliwości gromadzenia się lodu czy też śniegu. Kształt kopuły wyklucza możliwość gromadzenia się wody, zatem oblodzenie także jest wyeliminowane. Zalegający na dachu śnieg w sezonie zimowym także nie przeszkadza działaniu świetlika rurowego, ponieważ kopuła montowana jest znacznie powyżej płaszczyzny dachu. Dzięki temu eliminujemy konieczności odśnieżania świetlików rurowych Solatube. Dlatego nawet zimą będziemy mieć światło dzienne w pomieszczeniu lub powierzchni, na której mamy świetliki rurowe, ponieważ ani śnieg, ani lód nie będą zasłaniać wpadającego światła. Nie musimy poświęcać czasu, ryzykować wchodzeniem na dach i odśnieżaniem świetlików rurowych w zimę. Istotne z punktu widzenia czasu, pracy i bezpieczeństwa jest to także w przypadku dużej instalacji na powierzchniach typu hala produkcyjna lub magazynowa albo pomieszczenia biurowe w obiekcie przemysłowym.

Przewaga świetlików rurowych nad świetlikami dachowymi

Brak konieczności czyszczenia i konserwacji zewnętrznego elementu, czyli kopuły w świetlikach rurowych Solatube to ogromna przewaga nad tradycyjnymi świetlikami dachowymi lub pasmami świetlnym instalowanym najczęściej w obiektach przemysłowych. W przypadku świetlików dachowych lub pasm świetlnych często pojawia się kłopot z gromadzonymi się zanieczyszczeniami i pyłami na zewnątrz, co po jakimś czasie zmniejsza efektywność, czyli świetliki dachowe dostarczają coraz mniej światła dziennego. Aby uniknąć straty światła, świetliki tradycyjne wymagają systematycznego czyszczenia. Dodatkowo ze względu na kształt tradycyjnych świetlików dachowych w zimę gromadzi się na nich lód i śnieg co również wymaga ciągłego zaangażowania w oczyszczanie świetlików tradycyjnych osób odpowiedzialnych za techniczny stan obiektu.

Świetliki rurowe a tradycyjne okna

Jeśli natomiast chodzi o porównanie utrzymania świetlików rurowych Solatube do okien to cóż, jak wszyscy wiemy okna się brudzą i wymagają regularnego mycia. Jest to bardzo często szczególnie utrudnione w przypadku kiedy porównujemy świetlik rurowy i okno dachowe. Okna dachowe wymagają systematycznego czyszczenia o każdej porze roku. A jak już wyżej opisaliśmy świetliki rurowe nie wymaja czyszczenia.

Rura światłonośna

Drugim elementem, budowy świetlika rurowego Solatube jest rura światłonośna, która dostarcza światło dzienne do wewnątrz budynku do wybranego pomieszczenia lub powierzchni. Ten zazwyczaj aluminiowy element zawsze znajduje się w środku budynku i nie wymaga żadnej szczególnej uwagi. Nie jest narażony na żadne działanie czynników zewnętrznych i raz poprawnie zainstalowany daje nam spokój na długie lata.

Więcej o budowie świetlików rurowych, a także wpływu ich jakości na ilość dostarczanego światło możecie przeczytać tutaj.

Dyfuzor sufitowy inaczej oprawa sufitowa

Ostatnim elementem świetlika rurowego Solatube jest dyfuzor sufitowy lub inaczej oprawa sufitowa, czyli element, który widzimy od strony pomieszczenia. Jak sama nazwa wskazuje montowany jest on w suficie pomieszczenia oraz dostarcza i rozprasza światło dzienne na powierzchni. W instalacjach typu hala produkcyjna gdzie nie ma sufitów podwieszanych jest to po prostu ostatni element świetlika rurowego osadzony na rurze.

swietlik-rurowy
Oprawa sufitowa

Czy ten element wymaga jakiejś szczególnej uwagi po instalacji? Tylko takiej jak w przypadku każdej oprawy świetlnej czy to w domu, czy w biurze, czy na każdej innej powierzchni. Wszelkie zabrudzenia na oprawie sufitowej w świetliku rurowym można po prostu przetrzeć zwykłą wilgotną szmatką. To wszystko. Warto zwrócić uwagę, że oprawy sufitowe w świetlikach rurowych Solatube są bardzo proste, minimalistyczne i ponadczasowe co oznacza, że nie ma w nich niepotrzebnych zakamarków, w których gromadziły się kurz trudny do usunięcia.

Szczelna instalacja – kurz się nie dostanie.

Świetliki rurowe bardzo rzadko wymagają usunięcia kurzu czy jakichkolwiek zanieczyszczeń z wewnątrz rury, ponieważ jest to szczelna instalacja. Jeśli jednak zachodziłaby taka konieczność to firma Solatube również o tym pomyślała. Każda oprawa sufitowa w świetlikach rurowych Solatube ma możliwość niezwykle łatwego demontażu polegającego na prostym odkręceniu dyfuzora. Stopień trudności odkręcenia oprawy sufitowej w świetlikach rurowych Solatube porównywalny jest do stopnia trudności wykręcenia żarówki.

Świetliki rurowe SOLATUBE nie wymagają czyszczenia

Podsumowując, świetliki rurowe Solatube to urządzenia bezobsługowe i nie wymagają żadnej konserwacji. Raz zainstalowane dają nam spokój i bezpieczeństwo na długie, długie lata. Warto to podkreślać rozważając inwestycję w światło dzienne zarówno w domu, jak i w obiekcie wielkopowierzchniowym. Poza niepodważalnymi zaletami przebywania lub pracy w świetle dziennym, świetliki rurowe SOLATUBE zaoszczędzają nam czas i koszty przy czyszczeniu i konserwacji.

Przeczytaj także: W jakim miejscy na dachu montować świetlik rurowy?

Jeśli masz jeszcze jakieś pytanie, serdecznie zapraszamy do kontaktu: +48 795 453 795 | info@solatube.com.pl