Najczęściej zadawane pytania

Witamy na stronie z najczęściej pojawiającymi się pytaniami ! Aby szybko znaleźć odpowiedź na swoje pytanie kliknij temat w menu lub wpisz frazę w wyszukiwarkę poniżej. Jeśli wciąż nie możesz znaleźć odpowiedzi skontaktuj się z nami.

 

Pokaż kategorie
Pokaż wszystkie
 • Ogólne

 • Technologia

 • Instalacja

 • Efektywność

 • Wytrzymałość i utrzymanie

 • Opcje i akcesoria

 • Zastosowanie

+

Co to jest stałe oświetlenie przez cały rok i dlaczego jest takie ważne ?

Światło słoneczne pada pod innym kątem latem a pod innym zimą, kiedy słońce jest nisko na horyzoncie. Jednak dla nas, jednym z priorytetów było dostarczanie zawsze jak najbardziej stałego oświetlenia przez cały sezon. Dzięki szeregowi wielu opatentowanych technologii, systemy światła Solatube® dostarczają równy poziom światła niezależnie od pory roku (i warunków klimatycznych), co w rezultacie daje stałe i niezawodne oświetlenie pomieszczeń pomimo zmian w poziomie naturalnego światła na zewnątrz.

+

Czy muszę martwić się o szczelność świetlików ?

Oczywiście, że nie ma takich powodów. Świetliki Solatube® oferują szeroki wybór podstaw dachowych zaprojektowanych specjalnie dla każdego rodzaju pokrycia dachowego, które w połączeniu z kopułą i specjalnie stworzonymi systemami zabezpieczeń zapewniają szczelność całego systemu. Należy również podkreślić, że systemy Solatube zostały specjalnie zaprojektowane w taki sposób oraz cechuje je taki kształt, iż nie posiadają żadnego punktu na dachu na którym mogłaby gromadzić się woda.

+

Czy systemy Solatube wymagają konserwacji ?

Świetliki Solatube cechuje pasywna technologia bez żadnych ruchomych elementów co sprawia, że systemy są właściwie bezobsługowe i nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji. Wszystkie elementy (kopuła, podstawa dachowa, tuby, dyfuzory) posiadają specjalne zabezpieczenia zapobiegające przedostawaniu się wszelkich zanieczyszczeń. Specjalna budowa kopuły na dachu również nie wymaga żadnego czyszczenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych świetlików kwadratowych, które wymagają okresowego czyszczenia i przeglądów, systemy Solatube nie wymagają od nas podejmowania takich działań.

+

Jak wytrzymałe i trwałe są produkty Solatube ?

Systemy Solatube® wytwarzane są przy użyciu materiałów o najwyższej jakości. Wszystkie komponenty świetlików Solatube® (za wyjątkiem dodatkowych elementów elektrycznych) posiadają 10 lat gwarancji. Warto wspomnieć, że cała masa produktów Solatube zainstalowanych ponad 20 lat temu nadal dostarcza naturalne światło w efektywny i wyjątkowy sposób.

+

Czy w systemach Solatube można regulować natężenia naturalnego światła ?

Oczywiście ! Jedną z dodatkowych opcji jest regulator światła Solatube® Daylight Dimmer, za pomocą którego możemy regulować ilość dostarczanego do pomieszczenia światła. To opatentowane rozwiązanie, którego mechaniczne działanie przypomina ruch skrzydeł motyla pozwala użytkownikowi przystosowywać natężenie poziomu oświetlenia za pomocą jednego przycisku umiejscowionego na ścianie, tak jak w przypadku zwykłego kontaktu elektrycznego. Zaprojektowane zarówno do obiektów mieszkalnych jak i komercyjnych. Idealne rozwiązanie do sypialni, salonu, biura czy sali konferencyjnej. Dostępne we wszystkich seriach i modelach systemów Solatube.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: click here

+

Jak dużą powierzchnię oświetli 1 system Solatube ?

W przypadku pomieszczeń mieszkalnych:

To zależy od modelu systemu Solatube® jak również od tego jak dużo naturalnego światła chcemy mieć w danym pomieszczeniu. W przybliżeniu wielkość oświetlanej powierzchni przez dany model wygląda najczęściej następująco:

 • System Solatube 160 DS (średnica tuby 250 mm) – polecany do powierzchni do 10-12 m2
 • System Solatube 290 DS (średnica tuby 350 mm) – polecany do powierzchni do 25 m2

Powyższa kalkulacja zakłada średnią długość tuby świetlika wynoszącą 1,80 m oraz wysokość sufitu 2,40 m.

Oczywiście możemy na większych powierzchniach stosować więcej niż jedną sztukę mniejszych świetlików.

Moc światła będzie się różnić w zależności od intensywności słońca, np. będzie więcej naturalnego światła w południe niż we wczesnych godzinach porannych lub późnym popołudniem.

 

W przypadku pomieszczeń komercyjnych:

W tym przypadku pomieszczenia i powierzchnie do oświetlenia bardzo się różnią pod względem wymiarów i przeznaczenia. Każdy projekt jest zazwyczaj analizowany indywidualnie. Skontaktuj się z naszym Przedstawicielem, który pomoże w doborze odpowiedniego rozwiązania.

+

Na jakim rodzaju pokrycia dachowego mogą być instalowane systemy Solatube ?

Systemy Solatube® mogą być instalowane praktycznie w przypadku każdego rodzaju pokrycia dachowego. Oferujemy wiele rodzajów podstaw dachowych, zarówno do dachów płaskich jak i spadzistych.

 

+

Gdzie mogą być stosowane systemy Solatube ?

Lepszym pytaniem byłoby chyba to, gdzie nie mogą być stosowane ponieważ jak do tej pory systemy Solatube® zostały zainstalowane praktycznie w każdego rodzaju pomieszczeniu mieszkalnym jak i powierzchni komercyjnej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zrealizowanych projektów zarówno w przypadku obiektów mieszkalnych jak i komercyjnych.

+

Czy instalacja świetlików Solatube jest opłacalna ?

Świetliki Solatube to po prostu naturalne oświetlenie. Po co świecić światło w ciągu dnia jeśli można je mieć za darmo? Montaż świetlików Solatube to inwestycja, która zaczyna się zwracać zaraz po zainstalowaniu.

Dzięki świetlikom Solatube jesteśmy w stanie całkowicie wyłączyć oświetlenie sztuczne w ciągu dnia lub znacznie zredukować potrzebę jego używania. To po prostu oszczędność kosztów we wszystkich obiektach i pomieszczeniach.

Dodatkową rzeczą jest bezobsługowe działanie i brak konieczności ponoszenia kosztów czyszczenia lub konserwacji jak ma to miejsce w przypadku innych źródeł światła dziennego.

 

Warto także pamiętać jakie inne korzyści dostarcza nam światło dzienne:

 • lepszy nastrój, samopoczucie, pozytywne nastawienie
 • lepsza koncentracja, produktywność, kreatywność, myślenie
 • przepiękny wystrój wnętrz oświetlonych naturalnym światłem zwłaszcza w obiektach mieszkalnych
 • ogromna zmiana w miejscach pracy doświetlonych świetlikami
+

Jaką przewagę mają świetliki tubowe Solatube nad innymi źródłami naturalnego światła?

Mówiąc o źródłach naturalnego światła mamy najczęściej do wyboru 3 opcje:

 • okna
 • świetliki tradycyjne tzw. pasma świetlne (zazwyczaj w obiektach przemysłowych)
 • świetliki tubowe / świetliki rurowe

Poniżej tylko kilka cech wyróżniających i charakteryzujących świetliki tubowe Solatube:

 • świetliki Solatube dają możliwość instalacji w pomieszczeniach, które nie znajdują się bezpośrednio ani przy dachu ani przy ścianie jak ma to miejsce w przypadku okien lub świetlików tradycyjnych
 • dzięki dostarczaniu światła dziennego za pomocą refleksyjnych tub, świetliki tubowe Solatube są w stanie dostarczyć naturalne światła na odległość nawet do 30 metrów!
 • świetliki Solatube mogą skupić światło w konkretnym wybranym miejscu w którym jest potrzebne światło bez zbędnego rozpraszania i strat przy suficie (jak ma to często miejsce w wysokich budynkach)
 • świetliki tubowe nie powodują nadmiernego nagrzewania oświetlanych pomieszczeń ani tak dużych strat ciepła jak ma to często miejsce w przypadku okien lub świetlików tradycyjnych
 • świetliki tubowe nie wymagają dużej ingerencji w dach lub konstrukcję budynku jak ma to miejsce w przypadku innych źródeł naturalnego światła
 • świetliki tubowe Solatube nie wymagają konserwacji ani czyszczenia. Oszczędzasz swój czas i pieniądze!

Świetne graficzne porównanie tych 3 źródeł światła możemy znaleźć tutaj: http://tubelightpoland.pl/przewaga-systemow-solatube

 

 

+

Czy w świetliku Solatube możemy zamontować dodatkowo elektryczną żarówkę ?

Tak, jedną z dodatkowych opcji jest możliwość instalacji żarówki wewnątrz tuby świetlika. Dzięki temu świetlik będzie dostarczał naturalne światło w dzień i sztuczne oświetlenie w nocy.