Świetliki rurowe są to rozwiązania dostarczające światło dzienne do obiektów i pomieszczeń wszędzie tam, gdzie nie można zamontować okien lub tradycyjnych świetlików dachowych w domach jednorodzinnych i obiektach przemysłowych. To wszystko dzięki specjalnej budowie, a przede wszystkim technologii, która zrodziła się ponad 30 lat temu i dała początek seryjnej produkcji rozwiązania nazywanego dzisiaj świetlikiem rurowym. Kiedy wynalazca świetlika rurowego i późniejszy założyciel pierwszej na świecie firmy produkującej świetliki rurowe Solatube opracował swój innowacyjny pomysł, cel był jeden – dostarczać światło dzienne wszędzie tam, gdzie żadne dostępne dotychczas rozwiązanie nie jest tego w stanie zrobić.

Jak świetliki rurowe pozwalają oszczędzać i zmniejszać rachunki za prąd.

W dzisiejszym świecie ceny prądu rosną bardzo szybko i przez to, a także przez zmiany klimatyczne, praktycznie każdy z nas zastanawia się jak oszczędzać energię elektryczną. Świetliki rurowe bardzo szybko podbiły rynek i stały się produktem nazywanym często „cudownym urządzeniem”. Głównie za sprawą tego, że jak już właśnie wspomnieliśmy rozwiązywały problem oświetlenia powierzchni bez dostępu tradycyjnych źródeł światła dziennego. Jednak bardzo szybko okazało się, że świetliki rurowe przy odpowiednim zaprojektowaniu zwłaszcza w obiektach komercyjnych to także urządzenie pozwalające na znaczne oszczędności na prądzie. Kto nie chciałby dzisiaj oszczędzać na stałych kosztach? Kto nie chce zmniejszyć swoich stałych rachunków? Dzisiaj chyba wszyscy.

Świetliki rurowe, w jaki sposób zaoszczędzisz na energii elektrycznej

Przeanalizujmy, w jaki sposób świetliki rurowe pomogą nam wprowadzić oszczędności i zmniejszyć koszty za oświetlenie. Świetliki rurowe oświetlają powierzchnię światłem dziennym. Rozwiązują problem oświetlenia powierzchni i pomieszczeń, które nie mają dostępu do takiego światła co najczęściej oznacza, że w ciągu dnia przy słonecznej pogodzie musimy używać światła sztucznego. Po co używać oświetlenia sztucznego w ciągu dnia, jeśli możemy mieć darmowe naturalne oświetlenie ze świetlików rurowych. Im większa powierzchnia, tym większe mogą być oszczędności.

Świetliki rurowe w halach magazynowych

Hale produkcyjne i magazynowe oraz centra logistyczne to jedne z tych obiektów gdzie najczęściej stosowane jest światło sztuczne przez całą dobę. W takich obiektach nie ma okien, a jeśli są, to oświetlają powierzchnię przy ścianie, którą najczęściej wykorzystuje się do pomieszczeń administracyjnych. Powierzchnia hali wymaga oświetlenia sztucznego.

swietliki-rurowe
Światło dzienne w obiektach komercyjnych

W halach można zastosować tradycyjne świetliki dachowe, ale pod warunkiem, że powierzchnia znajduje się bezpośrednio pod dachem. Świetliki dachowe nie gwarantują także równomiernego rozłożenia światła. Zastosowanie świetlików rurowych Solatube w halach pozwala dokładnie zaprojektować oświetlenie powierzchni światłem dziennym. Możemy wyliczyć średnie natężenie światła dziennego na całej powierzchni.

Efekt? Nie potrzebujemy już używać światła sztucznego w ciągu dnia, ponieważ mamy darmowe oświetlenie naturalnym światłem dziennym. Świetliki rurowe Solatube w halach to nie tylko oszczędność. Światło dzienne jest niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania człowieka.

Świetliki rurowe w galeriach handlowych

Kolejnym przykładem obiektów gdzie możemy osiągnąć oszczędność dzięki świetlikom rurowym to wszelkie obiekty handlowe typu galerie, supermarkety hotele czy restauracje. W tych miejscach bardzo często używane jest oświetlenie sztuczne przez cały dzień. Stosując świetliki rurowe wyłączamy światło sztuczne w ciągu dnia co zmniejsza koszty za prąd, ale także zapewniamy światło dzienne dla klientów odwiedzających takie miejsca. Istnieją badania naukowe pokazujące, że klienci robiący zakupy przy świetle dziennym są bardziej optymistycznie nastawieni do podejmowanych decyzji zakupowych i chętniej odwiedzają takie miejsca. Wszyscy czujemy się lepiej przy świetle dziennym. Taka jest natura człowieka.

Świetliki rurowe w biurach

Pomieszczenia biurowe są zazwyczaj albo niedoświetlone, albo całkowicie bez dostępu do światła dziennego. To sprawia, że pracownicy przez cały dzień pracują przy świetle sztucznym co z kolei wpływa nie tylko na efektywność pracy i na zdrowie, ale też generuje duże koszty za energię elektryczną. Jak oszczędzić energię elektryczną w pomieszczeniach biurowych? I tutaj kolejny raz będziemy zachęcać do instalacji świetlików rurowych. Systemy Solatube możemy instalować zarówno w pomieszczeniach bezpośrednio pod dachem, jak i również kondygnację niżej. Naturalne światło dzienne znacząco poprawia warunki pracy, wpływa korzystnie na wydajność i zdrowie pracowników. Zdecydowanie wpływa na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

jak-oszczedzac-energie-elektryczna
Światło dzienne w obiektach komercyjnych

Zastosowanie świetlików rurowych zmniejszy koszty za energię elektryczną wszędzie tam, gdzie jest potrzeba używania światła sztucznego w ciągu dnia.

Oszczędność i zmniejszenie rachunków dzięki świetlikom rurowym to w czasach rosnących cen za prąd bardzo ważna kwestia. Należy także pamiętać o korzyści, jaką jest wpływ światła dziennego – naturalnego na organizm człowieka. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami światło dzienne ma pozytywny wpływ na utrzymanie tzw. rytmu dobowego człowieka.

Należy także podkreślić, że redukcja eksploatacji światła sztucznego w ciągu dnia wpływa znacząco na żywotność oświetlenia sztucznego. Rozwiniemy ten temat w kolejnym artykule.

Oszczędność energii elektrycznej w domach jednorodzinnych

W domach jednorodzinnych skala oszczędności będzie inna niż w obiektach przemysłowych jednak i w tym przypadku korzyści ze świetlików rurowych są mocno odczuwalne dla naszych kieszeni. Ciemne łazienki, toalety, garderoby, niedoświetlone kuchnie, korytarze – pomyślmy ile razy w ciągu dnia musimy używać światła sztucznego, wyłączając i włączając przy każdym wejściu. I to wtedy kiedy na zewnątrz świeci piękne słońce.

Świetliki rurowe, kiedy planować

Planowanie świetlików rurowych warto wdrożyć na etapie projektu domu lub obiektu. Choćby dlatego, że ma to znaczący wpływ na planowanie pozostałych systemów oświetlenia, jak okna, świetliki dachowe czy oświetlenie sztuczne.

Nie ma jednak przeciwwskazań do instalacji systemów Solatube w już wybudowanych budynkach, w których planujemy inwestycje służące osiągnięciu oszczędności na energii elektrycznej.

Jeśli masz pytania na temat systemów świetlików rurowych Specjalista SOLATUBE doradzi odpowiednie rozwiązanie. Skontaktuj się z nami już dziś: +48 795 453 795 | info@solatube.com.pl

Zapraszamy do śledzenia naszych profili: Facebook | Instagram