Jak pisaliśmy w poprzednim artykule świetliki rurowe dostarczają światło dzienne wszędzie tam, gdzie inne rozwiązania nie są w stanie tego zrobić. Dzieje się tak dzięki specjalnej budowie świetlika rurowego. Na dachu znajduje się kopuła, która skupia światło dzienne, a następnie za pomocą rury światłonośnej światło dostarczane jest do wewnątrz budynku i pomieszczeń, które chcemy oświetlić światłem dziennym.

swietliki-rurowe

Czy ma znaczenie, w jakiej części dachu zainstalujemy świetlik rurowy, aby był jak najbardziej efektywny? Jednym słowem – czy ma znaczenie miejsce na dachu gdzie zamontujemy wspomnianą kopułę świetlika rurowego, aby korzyści płynące z użytkowania świetlika były jak największe?

Świetlik rurowy – ilość światła

Na początek warto podkreślić jedną kwestię, o którą bardzo często pytają klienci, którzy pierwszy raz mają do czynienia ze świetlikami rurowymi. Czy zmienny jest poziom natężenia światła dziennego ze świetlika rurowego w zależności od pogody i zachmurzenia? Podobnie jak i w przypadku okien lub innych źródeł światła dziennego odpowiedź brzmi – tak. Jeśli jest bezchmurne niebo to światła ze świetlika rurowego jest więcej, a jeśli jest pochmurno to światła automatycznie jest mniej.

Dlatego też planując rozmieszczenie świetlika rurowego na dachu warto mieć na uwadze kwestie nasłonecznienia miejsca montażu. Miejsce dla kopuły świetlika rurowego należy wybrać tam, gdzie najdłużej operuje słońce w ciągu dnia. Należy zwrócić uwagę, aby na miejsce montażu świetlika nie padał cień np. z sąsiadującego budynku lub instalacji elektrycznej.

Sąsiadujący budynek czy nawet wysokie drzewo lub inne urządzenie na dachu rzucające cień na kopułę świetlika w samo południe nie sprawi oczywiście, że świetlik nie będzie dostarczał światła dziennego. Światło dzienne będzie nadal dostarczane, tylko może być go zauważalnie mniej, ponieważ słońce nie będzie świecić bezpośrednio na kopułę.

Świetlik rurowy to bardzo łatwy montaż

Przed planowaną instalacją świetlika rurowego warto poobserwować dach i dobrać takie miejsce, w które dociera jak najwięcej i jak najdłużej światło słoneczne.

Jeśli na dachu nie ma miejsca, które pozostaje przez cały dzień oświetlone promieniami słonecznymi, bo np. sąsiadujący budynek lub też drzewo czy inna instalacja na dachu rzuca na to miejsce cień, ale tylko przez określoną część dnia, warto zwrócić uwagę, jakie są te proporcje czasowe. Jeśli tylko krótki czas jest cień, a przez większą część dnia miejsce jest nasłonecznione, to można wybrać to właśnie miejsce ba montaż, aby wykorzystać pełny potencjał świetlika rurowego.

Świetlik rurowy – na którą stronę świata

Klienci bardzo często pytają o strony świata, na które powinna wychodzić kopuła świetlika rurowego, czyli na której stronie powinien być zainstalowany. Najlepiej, żeby świetlik był zamontowany od strony południowej, czyli od strony gdzie zawsze jest najwięcej słońca. Jednak miejsce montażu zależy także od innych czynników, takich jak na przykład spadek dachu. Jeśli kąt nachylenia spadku nie jest duży, a dokładniej, jeśli kopuła świetlika będzie „zbierać” promienie słoneczne z przeciwległej strony to umiejscowienie pod kątem strony świata nie będzie miało dużego znaczenia.

Optymalnym jest montaż świetlika od strony południowej, wschodniej i zachodniej, a najmniej korzystną jest strona północna. Jeśli mamy na budynku duży spadek dachu to przed montażem warto zwrócić uwagę i poobserwować w ciągu słonecznego dnia jak oświetlane są wszystkie strony dachu. Najkorzystniej będzie, jeśli do montażu świetlika rurowego wybierzemy stronę dachu najdłużej oświetloną promieniami słonecznymi w ciągu dnia.

Solatube – rozwiązania dla wymagających

Warto tutaj wspomnieć, że światowy lider i producent świetlików rurowych – firma Solatube znalazła sposób, żeby wspomóc sytuacje, kiedy świetlik rurowy nie może być zainstalowany na południowej stronie dachu. Zaawansowana technologia kopuły świetlika rurowego Solatube ma za zadanie dostarczać maksymalnych ilości światła dziennego nawet przy niesprzyjających warunkach. Wszystko dla jak największych ilości światła dziennego, które mają dostarczać świetliki rurowego Solatube do wszystkich pomieszczeń.

Świetliki rurowe Solatube – 30 lat w rozwoju technologii

We wspomnianych kopułach świetlików rurowych Solatube została zastosowana technologia Raybender 3000® oraz reflektor LightTracker™. Technologia Raybender to specjalna budowa kopuły, która załamuje nisko padające promienie słoneczne, przekierowuje je do wewnątrz budynku i dostarcza do pomieszczeń, w których chcemy mieć źródło światła dziennego. Podobnie działa reflektor LighTracker™, dzięki któremu promienie słoneczne są „wyłapywane” nawet jak słońce jest nisko na horyzoncie rano lub po południu, lub w sezonie zimowym. Oznacza to, że nawet jak świetlik rurowy Solatube będzie musiał być zainstalowany na mniej oświetlonej stronie dachu i świata to i tak będzie wykorzystywał promienie słoneczne i światło dzienne do maksimum możliwości.

W jakim miejscu na dachu montować świetlik rurowy

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie wyboru miejsca montażu świetlika rurowego na dachu warto zwrócić się do specjalisty. Doświadczony doradca z zakresu świetlików rurowych doradzi nam i podpowie w kwestii odpowiedniego umiejscowienia świetlika rurowego na dachu. Pamiętajmy, że bardzo ważny krok w całym procesie instalacji i użytkowania, ponieważ świetlik rurowy to inwestycja na długie lata, a od tej pierwszej decyzji zależy efektywność świetlika rurowego.

Zobacz przykłady realizacji świetlików rurowych w obiektach mieszkalnych i komercyjnych.

Zapraszamy do kontaktu: +48 795 453 795 | info@solatube.com.pl